Στις 20 και 21 Ιουλίου 2019 η 18η Ανάβαση Δημητσάνας – Ζυγοβιστίου αναμένεται να συγκεντρώσει και πάλι πλήθος αγωνιζόμενων και θεατών στην καρδιά της Πελοποννήσου. Η φιλοξενία της Δημητσάνας, του Ζυγοβιστίου και της ορεινής Γορτυνίας συνολικά αποτελεί ένα αναπόσπαστο κομμάτι της επιτυχίας του αγώνα όλα αυτά τα χρόνια διεξαγωγής της.

Η 18η Ανάβαση Δημητσάνας – Ζυγοβιστίου αποτελεί το καλοκαιρινό ραντεβού οδηγών και θεατών, δίνοντας την ευκαιρία σε όλους όσους βρεθούν στην περιοχή να θαυμάσουν την πολύ όμορφη και απαιτητική διαδρομή καθώς και τις ομορφιές της ευρύτερης περιοχής. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως αποτελεί έναν αγαπημένο προορισμό για όλους στο αγωνιστικό ημερολόγιο των Ελληνικών Αγώνων.

Για μία ακόμα φορά η START LINE έχει αναλάβει τη διοργάνωση του αγώνα που και φέτος προσμετρά στο Κύπελλο Αναβάσεων Νοτίου Ελλάδος (3ος γύρος) καθώς και στο Πρωτάθλημα ΣΟΑΑ Ενιαίο Skoda.

Ο Δήμος Γορτυνίας θα φιλοξενήσει, όπως πάντα, τους αγωνιζόμενους το Σάββατο 20 Ιουλίου σε δίκλινα δωμάτια και θα προσφέρει σε όλους όσους συμμετέχουν στον αγώνα (αγωνιζόμενους, ομάδες, στελέχη, κριτές, ΜΜΕ) το παραδοσιακό γεύμα του Σαββάτου, μετά το τέλος των χρονομετρημένων δοκιμών στην δροσερή και γραφική πλατεία του Ζυγοβιστίου.

Να ευχαριστήσουμε θερμά τους χορηγούς και υποστηρικτές του αγώνα που στηρίζουν έμπρακτα την 18η Ανάβαση Δημητσάνας – Ζυγοβιστίου καθώς και συνολικά τον Ελληνικό Μηχανοκίνητο Αθλητισμό σε όλες τις μορφές του. Συγκεκριμένα την SEAJETS και την εταιρία αναψυκτικών ΛΟΥΞ που είναι οι χορηγοί του αγώνα, καθώς και τους υποστηρικτές, Terra’sSport, Bilstein, Φάρμα Κεχαγιά, MandanisCarParts, TomazoService, TechSupport.

Συμμετοχές

α/αΔιαγωνιζόμενος / Αθλητικό ΣωματείοΑγωνιζόμενοςΑυτοκίνητοGr/Cl
ΕΝΙΑΙΟ
1ΑΣΜΑ“ADKANELL”SKODA FABIA 1.2 Turbo
2ΕΛΛΑΔΑΚΟΚΜΟΤΟΣ ΘεοχάρηςSKODA FABIA 1.2 Turbo
3ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΠαναγιώτηςSKODA FABIA 1.2 Turbo
4START LINEΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤαξιάρχηςSKODA FABIA 1.2 TurboUnder 30
5START LINEΣΑΡΤΑΜΠΑΚΟΣ ΓεώργιοςSKODA FABIA 1.2 Turbo
6ΑΣΜΑΧΑΛΙΒΕΛΑΚΗΣ ΑλέξανδροςSKODA FABIA 1.2 TurboUnder 30
7START LINEΔΟΥΛΤΣΙΝΟΣ ΜιχαήλSKODA FABIA 1.2 TurboUnder 30
8ΑΛΑΡΕΜΕΝΤΖΗΣ ΔημήτριοςSKODA FABIA 1.2 Turbo
9ΑΣΜΑ“Le Man”SKODA FABIA 1.2 Turbo
10ΑΣΜΑΓΙΑΝΝΙΚΟΣ ΚωνσταντίνοςSKODA FABIA 1.2 TurboUnder 30
11ΑΛΑΓΑΛΕΡΑΚΗΣ ΣπυρίδωνSKODA FABIA 1.2 TurboUnder 30
12START LINEΚΟΥΚΕΑΣ ΕυστάθιοςSKODA FABIA 1.2 Turbo
13ΑΣΜΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΙωάννηςSKODA FABIA 1.2 TurboUnder 30
Ν, Α, Ε:   έως 1400cc
14START LINEΚΑΠΟΥΡΕΛΑΚΟΣ ΚωνσταντίνοςSIMCA Rallye2E9
15ΕΛΛΑΔΑΜΑΓΓΕΛ ΓεώργιοςSUZUKI GTIE9
16ΑΣΜΑΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΛυμπέρηςALFA ROMEO TIE9
17ΑΣΣΟΑΑΤΣΟΥΡΓΙΑΝΝΗΣ ΔημήτριοςPEUGEOT 106 RallyeE9
Ν, Α, Ε:   πάνω από 1400 έως 1600cc
18ΑΛΑAMENDOLA RaffaelePEUGEOT 106 S16N2
19START LINEΦΑΣΟΥΛΗΣ ΑλέξανδροςPEUGEOT 106 S16N2
20ΑΣΜΑΔΕΛΛΑΣ ΣταύροςPEUGEOT 106 S16N2
21ΕΛΕΤΑΚΟΥΣΗΣ ΑποστόληςCITROEN Saxo VTSN2
22ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΜΙΛΗΣ ΧαράλαμποςPEUGEOT 106 S16N2
23ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠαναγιώτηςPEUGEOT 106 S16N2
24ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑθανάσιοςCITROEN Saxo VTSA6
25START LINEΝΑΚΑΚΗΣ ΓεώργιοςCITROEN Saxo VTSA6
26ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΙωάννηςPEUGEOT 106 S16E10
27ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥΚΑΡΠΕΡΟΣ ΔημήτριοςTOYOTA Starlet KP61E10
28ΑΣΜΑΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚωνσταντίνοςFORD Escort MK1 MEXICOE10
29ΑΛΑΚΜΠΡΑΤΣΟΣ ΓεώργιοςPEUGEOT 205 GTIE10
30DEKAS RACING TEAM / START LINEΝΤΕΚΑΣ ΚωνσταντίνοςPEUGEOT 205 RallyeE10
31ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΠΑΡΝΑΣΣΑΣ ΔημήτριοςTOYOTA Starlet EP71E10
32ΕΛΛΑΔΑΤΣΙΟΓΚΑΣ ΑλέξανδροςCITROEN AX SportE10
Ν, Α, Ε:   πάνω από 1600 έως 2000cc
33START LINEΝΤΟΥΡΑΣ ΝικόλαοςPEUGEOT 206 RCN3
34START LINEΝΤΟΥΣΙΑΣ ΑνδρέαςRENAULT Clio SportN3
35DEKAS RACING TEAM / START LINEΝΤΕΚΑΣ ΓεώργιοςCITROEN Saxo VTSA7
36ΛΕΜΑΝΧΑΤΟΥΠΗΣ ΣταύροςOPEL CorsaA7
37ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΤΖΑΒΑΡΑΣ ΑναστάσιοςOPEL Astra GSIA7
38DEKAS RACING TEAM / START LINEΣΤΑΓΙΑΣ ΒασίληςCITROEN Saxo VTSA7
39ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΧριστόφοροςOPEL Ascona 200E11
40ΕΛΛΑΔΑΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΓεώργιοςFORD Escort MK1 RS2000E11
41ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥΓΕΩΡΓΑΝΤΖΙΝΟΣ ΓιώργοςFORD Escort MK6E11
42ΑΣΣΟΑΑΚΑΝΣΟΣ ΠάτροκλοςVW Golf GTIE11
43ΑΣΜΑΚΟΦΙΝΑΣ ΚωνσταντίνοςALFA ROMEO GT VeloceE11
44ΕΛΛΑΔΑΛΟΥΚΟΣ ΙωάννηςCITROEN Saxo VTSE11
45ΑΣΜΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜαρίαBMW 2002 TIE11
46ΑΛΑΝΤΟΝΤΗΣ ΜιλτιάδηςOPEL AstraE11
47START LINEΠΑΚΚΟΣ ΦώτιοςOPEL Manta 200E11
48ΑΣΜΑΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΔιονύσιοςOPEL CityE11
Ν, Α, Ε:   πάνω από 2000cc
49ΑΛΑΚΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΧρήστοςMITSUBISHI Lancer EvoVIIIN4
50START LINEΠΟΤΟΥΡΙΔΗΣ ΙωάννηςSUBARU Impreza 555N4
51ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓεώργιοςMITSUBISHI Lancer EvoVIIIA8
52START LINEΜΟΥΡΓΕΛΑΣ ΔημήτριοςMITSUBISHI Lancer EvoVIIA8
53ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΤΣΑΦΑΡΑΣ ΚωνσταντίνοςFORD Escort RS CosworthA8
54ΑΛΕΖΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΔιονύσιοςBMW 3 E30E12
55ΑΣΜΑΝΗΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΞενοφώνBMW M3 E36E12
56ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΧΟΝΔΡΟΥ ΘεοδώραFORD Sierra RS CosworthE12
FS
57ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΔΕΛΛΑΣ ΙωάννηςFORD Escort MK2 TurboFST2
58ΛΑΜΚΕΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙορδάνηςSKODA Fabia 1.4FST2
59ΑΣΜΑΝΗΞΥΝΗΣ ΧρήστοςBMW 3 E36FST2
α/αΔιαγωνιζόμενος / Αθλητικό ΣωματείοΑγωνιζόμενοςΑυτοκίνητοGr/Cl
60START LINEΡΑΠΑΝΤΖΙΚΟΣ ΚωνσταντίνοςSEAT IbizaFST2
61ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΡΙΖΟΣ ΠαναγιώτηςTOYOTA Corolla TurboFST2
62ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΠΑΝΙΑΣ ΣπυρίδωνSUBARU Impreza STI HatchFST
63ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΙωάννηςLANCIA Delta IntegraleFST
64ΦΙΛΜΠΑΠΑΡΘΕΝΗΣ ΠαναγιώτηςMITSUBISHI EvoIXFST
65ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣωτήριοςMITSUBISHI EvoIXFST
66ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ“ΚΑΝΕΛΟΣ”PEUGEOT 106 S16FSA2L
67ΑΛΕΖΠΑΠΑΔΑΤΟΣ ΡένοςPEUGEOT 106 S16FSA2L
68ΑΣΜΑΝΗΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΒασίλειοςPEUGEOT 106 S16FSA2L
69ΑΛΑΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΘεοδόσιοςAUSTIN MORRIS CooperFSA2L
70ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣΔΟΥΒΑΛΗΣ ΠαναγιώτηςBMW 3 E36FSA
71ΑΛΜΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣΜΑΝΤΖΙΩΡΗΣ ΠαναγιώτηςBMW 3 E30 TurboFST2
72ΑΛΕΖΚΑΝΔΗΛΑΣ ΑνδρέαςBMW 3 E30FST2
73START LINEΚΟΡΑΚΗΣ ΑθανάσιοςNISSAN SilviaFST2

Πρόγραμμα αγώνα

Διοικητικός και Αρχικός Τεχνικός Έλεγχος Σάββατο 20/07 ώρα 09:30 – 11:00
Έναρξη Χρονομετρημένων Δοκιμών Σάββατο 20/07 ώρα 12:00
Εκκίνηση Αγώνα Κυριακή 21/07 ώρα 12:00
Απονομή Επάθλων Κυριακή 21/07 ώρα 16:30

Πηγή: OΜΑΕ