SKODA Fabia R5 evo στο Ράλι Φινλανδίας

skoda fabia R5 011

Σύμφωνα με το γνωμικό «η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται» και ο Kalle Rovanperä στον αγώνα της πατρίδας του έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του, σημειώνοντας τον καλύτερο χρόνο τόσο στο Shakedown όσο και στην πρώτη Ειδική Διαδρομή του Ράλι Φινλανδίας με την εργοστασιακή SKODA Fabia R5 evo, συμμετοχή της SKODA Motorsport.

skoda fabia R5 01Ο νεαρός Φινλανδός δεν σήκωσε το πόδι του από το γκάζι τις επόμενες τρείς ημέρες του αγώνα, τερματίζοντας πρώτος και στις 23 ειδικές του αγώνα στην WRC 2 Pro!

Κέρδισε πανηγυρικά τον αγώνα και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση της κατηγορίας WRC 2 Pro στη βαθμολογία των Οδηγών, με τη SKODA Motorsport στην πρώτη θέση στην αντίστοιχη των Κατασκευαστών, μόλις πέντε αγώνες πριν την ολοκλήρωση του παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι!

ΡΑΛΙ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ- SKODA FABIA R5 evo- ΡΟΒΑΝΠΕΡΑ - ΧΑΛΤΟΥΝΕΝ_6Εκτός της WRC 2 Pro, ο Rovanperä πήγε εξαιρετικά και σε επίπεδο RC2. Στο δεύτερο σκέλος κέρδισε τις εννέα από τις δέκα Ειδικές Διαδρομές, κάτι που επανέλαβε σε επίπεδο επιδόσεων και στο τρίτο σκέλος, μη παραλείποντας να εξάρει τις προσπάθειες των μηχανικών της SKODA Motorsport στο να του ετοιμάσουν και να στήσουν ένα αυτοκίνητο όπως ακριβώς το ήθελε.

Στο τελευταίο σκέλος, ο Kalle Rovanperä απλά χρειαζόταν να οδηγήσει συντηρητικά προκειμένου να εξασφαλίσει την νίκη, κάτι που πέτυχε με άνεση, σημειώνοντας παράλληλα τους καλύτερους χρόνους σε επίπεδο WRC 2 pro.

Επόμενος αγώνας, το Ράλι Γερμανίας, που θα διεξαχθεί από 22-25 Αυγούστου, στην περιοχή του Bostalsee.

Pos Driver Co-driver Team Group  Time Diff 1st
1 ESTO. TÄNAK ESTM. JÄRVEOJA TOYOTA GAZOO RACING WRT RC1 2:30:40
2 FINE. LAPPI FINJ. FERM CITROEN TOTAL WRT RC1 2:31:06 25.6
3 FINJ. LATVALA FINM. ANTTILA TOYOTA GAZOO RACING WRT RC1 2:31:13 33.2
4 NORA. MIKKELSEN NORA. JAEGER HYUNDAI SHELL MOBIS WRT RC1 2:31:34 53.4
5 FRAS. OGIER FRAJ. INGRASSIA CITROEN TOTAL WRT RC1 2:31:36 56.1
6 BELT. NEUVILLE BELN. GILSOUL HYUNDAI SHELL MOBIS WRT RC1 2:32:13 +1:32.4
7 IRLC. BREEN IRLP. NAGLE HYUNDAI SHELL MOBIS WRT RC1 2:32:18 +1:38.2
8 FINT. SUNINEN FINJ. LEHTINEN M-SPORT FORD WRT RC1 2:33:14 +2:33.8
9 FINK. ROVANPERÄ FINJ. HALTTUNEN SKODA MOTORSPORT RC2 2:38:34 +7:54.1
10 RUSN. GRYAZIN RUSY. FEDOROV NIKOLAY GRYAZIN RC2 2:41:09 +10:28.7
11 FINJ. HUTTUNEN FINM. LUKKA JARI HUTTUNEN RC2 2:41:23 +10:42.7
12 SWEJ. KRISTOFFERSSON NORS. SKJAERMOEN JOHAN KRISTOFFERSSON RC2 2:43:13 +12:32.5
13 FRAE. CAMILLI FRAB. VEILLAS M-SPORT FORD WRT RC2 2:43:21 +12:41.1
14 FRAP. LOUBET FRAV. LANDAIS PIERRE-LOUIS LOUBET RC2 2:47:53 +17:13.2
15 NORH. SOLBERG AUTI. MINOR HENNING SOLBERG RC2 2:51:56 +21:15.5
16 FINT. ASUNMAA FINJ. SALO TEEMU ASUNMAA RC2 2:55:06 +24:25.9
17 SWET. KRISTENSSON SWEH. APPELSKOG TOM KRISTENSSON RC4 2:55:17 +24:36.9
18 ESPJ. SOLANS ESPM. BARREIRO RALLY TEAM SPAIN RC4 2:56:45 +26:04.9
19 FINJ. VIRTANEN FINR. PIETILÄINEN JANPRO RC1 2:57:45 +27:05.0
20 FINJ. TUURI FINJ. RUOTSALAINEN JARI TUURI RC2 2:58:29 +27:49.1
21 FINL. JOONA FINM. MÄÄTTÄNEN LAURI JOONA RC4 3:01:28 +30:47.3
22 FINA. LÄHDENIEMI FINA. SUUTARINEN ARTTU LÄHDENIEMI RC4 3:01:50 +31:09.9
23 FRAA. FOURMAUX BELR. JAMOUL ADRIEN FOURMAUX RC4 3:02:01 +31:21.2
24 ESTR. POOM ESTK. JARVEOJA ROLAND POOM RC4 3:07:12 +36:31.7
25 ITAM. MIELE ITAL. BELTRAME MAURO MIELE RC2 3:07:24 +36:44.0
26 FINA. RÖYHKIÖ FINV. MANNISENMAKI ALEKSI RÖYHKIÖ RC4 3:08:42 +38:02.1
27 USAS. JOHNSTON USAA. KIHURANI SEAN JOHNSTON RC4 3:09:00 +38:19.2
28 FINP. ÖHMAN FINA. SPARRE PATRIC ÖHMAN RC4 3:10:32 +39:52.1
29 ESPM. DIAZ ABOITIZ ESPD. SANJUAN MIGUEL DIAZ ABOITIZ RC2 3:13:35 +42:54.9
30 ITAE. OLDRATI ITAE. DE GUIO ENRICO OLDRATI RC4 3:14:56 +44:15.3
31 BRAP. NOBRE BRAG. MORALES PAULO NOBRE RC2 3:16:20 +45:39.7
32 FINP. LYYTIKÄINEN FINP. PLOSILA PASI LYYTIKÄINEN RC2 3:17:35 +46:54.6
33 FINK. HYTÖNEN SWEI. GRANEBERG KARI HYTÖNEN RC4 3:25:12 +54:32.2
34 FINJ. HUUHKA FINJ. METSO JARI HUUHKA RC2 3:26:32 +55:52.2
35 FINV. PYNNÖNEN FINT. HANTUNEN VILLE PYNNÖNEN RC2 3:27:26 +56:45.5
36 FINA. SOININEN FINV. ANDERGÅRD ARTO SOININEN RC2 3:31:58 +1:01:17.9
37 DEUN. KNACKER DEUM. WENZEL ADAC WESER-EMS E.V. RC4 3:34:10 +1:03:29.5
38 FRAJ. FRANCE LBNM. HADDAD JULIEN FRANCE RC3 3:38:24 +1:07:43.7
39 FINR. KAISANLAHTI FINA. KOPONEN RAIMO KAISANLAHTI RC4 3:39:09 +1:08:28.3
40 INDS. TAKALE GBRD. GARROD SANHAY TAKALE RC4 3:41:50 +1:11:10.0
41 PRYF. ZALDIVAR ARGF. MUSSANO FABRIZIO ZALDIVAR RC4 3:48:57 +1:18:16.2
42 LVAM. SESKS LVAA. MALNIEKS LMT AUTOSPORTA AKAD RC4 3:51:49 +1:21:08.6
43 FINE. LINDHOLM FINM. KORHONEN EMIL LINDHOLM RC2 3:53:44 +1:23:03.6
44 FINM. MANNINEN FINT. SILLANPÄÄ MARKUS MANNINEN RC4 3:55:11 +1:24:30.5
45 BELG. MUNSTER BELL. LOUKA GRÉGOIRE MUNSTER RC2 4:06:55 +1:36:14.5
46 NLDM. BECX NLDS. VAN BARSCHOT MICHIEL BECX RC2 4:07:33 +1:36:52.4
47 FRAM. AMOURETTE FRAA. GAUDIN MARC AMOURETTE RC2 4:14:09 +1:43:28.9
48 GBRT. WILLIAMS GBRP. HALL TOM WILLIAMS RC4 4:15:20 +1:44:39.6
49 JPNS. WASHIO JPNT. SUZUKI SHUNICHI WASHIO RC5 4:47:58 +2:17:18.1

Πηγή: Skoda